مزایای بام سبز و نحوه اجرای آن

زندگی سنگی و سیمانی امروزه شهرها مردم ساکن این فضاها را از داشتن چشم انداز زیبا محروم کرده و حاصل آن دود و آلودگی هواست. در این بین دنبال مقصر گشتن مشکلی را حل نمی کند پس لازمه دست به دست هم بدیم و اول از خودمون شروع کنیم.
درست کردن محیطی مثل روف گاردن، باغ بام، بام سبز، سقف سبز و یا فضاهای سبز عمودی در فضاهای گمشده ساختمان که اغلب بلااستفاده هستند راهکار منطقی و مناسبی به نظر می رسه.

 

صرف نظر از متنوع بودن اجرای بام سبز به دلیل رقابتی بودن به طور کلی بام های سبز از 6 لایه اصلی تشکیل می شوند:

1- عایق رطوبتی

طبیعتاً گل و گیاه احتیاج به آب رسانی دارند و برای اینکه این رطوبت به سقف خانه سرایت نکند می بایست عایقی مناسب روی پشت بام و به عنوان اولین لایه بام استفاده کرد. بام های سبز با هر گونه عایق رطوبتی قابل اجرا هستند و انتخاب نوع عایق برای ما محدودیت ایجاد نمی کند.
عایق بندی نیز تنوع زیادی دارد که با توجه به هزینه اجرا، طول عمر عایق و مسائل زیست محیطی می توان نوع عایق مناسب را انتخاب نمود که البته در ایران مناسبت ترین قیرگونی و ایزوگام است.

2- لایه محافظ

خود عایق رطوبتی می بایست در برابر آسیب های احتمالی وارده در هنگام نصب بام سبز، کود دهی، نفوذ ریشه گیاهان و غیره محافظت بشه، بسته به هزینه انجام این کار می شه از بتن سبک، ورقه های ضخیم پلاستیک، ورقه هایی از جنس مس یا ترکیبی از اینها استفاده کرد.

3- لایه زهکشی

گل وگیاه کاشته شده احتیاج دارند که برای مدتی آب در دسترس داشته باشند و از آن استفاده کنند پس باید در لایه محافظ به ضخامت حداقل 20 میلیمتر خاک یا شن و ماسه در سیستم های پیچیده تر از موادی مثل پروپلین که خاصیت اسنفجی دارد استفاده کرد این کار باعث ذخیره آب باران و یا آبیاری می گردد.
روش پرکاربرد دیگر استفاده از شیت های پلاستیکی شبیه شانه تخم مرغ است که آب را در حفره های فنجانی مانند ذخیره و آب اضافی را زهکشی می کند.
البته تکه های فوم بازیافت شده از صندلی های خودرو و گراول یا همان شن های نخودی نیز قابل استفاده هستند اما به دلیل متخلخل نبودن قابلیت نگهداری آب برای طولانی مدت را ندارند.

4- لایه صافی یا فیلتر

اگر ریشه ها واقعاً در حالت مرطوب باشند می گندند برای جلوگیری از این کار با قراردادن فیلتر لایه زهکشی را از لایه کشت جدا می کنند، این کار با لایه ای از سری محصولات ژئوسینتیک ها، ژئوتکستایل نبافته از جنس پلی پروپلین با گرماژ کم استفاده می کنند که حالت فیلتر بوده و ذرات خاک و زهکشی را مسدود نمی کند.

5- لایه کشت

حالا نوبت محیطی است که مناسب رشد گیاه کاشته شده باشد. در ساده ترین حالت لایه ای از خاک کود دهی شده مورد نظر است اما می توان از لایه ای مواد معدنی مانند پشم سنگ به همراه مواد مغذی برای رشد گیاه استفاده کرد.
بدیهی است در صورت استفاده از خاک، باید مناسب با گیاه کاشته شده خاک را انتخاب کرد.

6- پوشش گیاهی

به طور کلی سه عامل مکانی، اجتماعی و اقتصادی در انتخاب گونه های مناسب دخیل اند. انتخاب گیاه باید متناسب با شرایط اقلیمی منطقه محل سکونت باشد.
گیاهان شاداب گیاهانی هستند که در بافت های خود به مدت طولانی آب را ذخیره کنند از جمله این گیاهان می توان به سدوم که دارای رنگ های مختلف و الگوهای رشد متفاوتند و تعداد کمی از گونه کراکسولاسیا اشاره کرد. در ترکیب با خزه رایج ترین جمعیت گیاهی بکار رفته در بام های گسترده می باشند.

منابع:
AREL
ARCHDAILY
NEGINAZINCO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09122688644 ارتباط با کارشناس